За нас, в Сдружение "Самаряни", темата за отговорното бащинство е много важна. В нашата работа с деца и семейства виждаме отпечатъка на бащинството в живота на хората, които подкрепяме, превдигаме, насърчаваме... За да се превърнат децата в уверени, емоционално здрави и издръжливи личности, те се нуждаят от подкрепа, топлина, любов, подходяща дисциплина, структура и напътствия от значими възрастни, на които имат доверие. Затова всяка година ние популяризираме Седмицата на бащата.
Тази година Седмицата на бащата ще се проведе от 07 до 13 Ноемеври.
Покрай пандемията през последните две години позабравихме много любими неща, които обичахме да правим с децата си – да отидем на театър, на кино; имаше период, когато дори не можеше да излезем в градинката. Седмицата на бащата също бе сред инициативите, които пострадаха заради разпространението на вируса и мерките срещу него.
Изглежда обаче се справихме. Децата се върнаха на училище, родителите – в офисите, дори и вирусът сякаш отстъпи и стана по-лек. Със завръщането на живота „на живо“, отново можем да се радваме заедно с децата си и на любими събития.
Седмица на бащата е едно от тях. След две години онлайн предизвикателства, тя отново се връща в пълния си блясък, със събития на живо, с празници в училища и детски градини из цялата страна, с интересни татковци на борда и с посланието към бащи и деца – времето, което можете да прекарате заедно, е безценно
Именно затова тази година усилваме предизвикателство на организаторите на Националната кампания „Да бъдеш Баща“ към татковците под надслов „Безценно с татко“. Бащите, които искат да се включат в него, ще трябва да заснемат кратки видеа, които да покажат как те най-много обичат да прекарват времето си с децата. Татковците ще имат широко поле за действие – темите им могат да обхващат всякакви аспекти от техните безценни мигове в забързаното ежедневие, а като примерни теми могат да използват – „Обичам да рисувам с тате“, „Обичам да катеря върхове с тате“, „Обичам да готвя с тате“, „Обичам да строя лего с тате“, „Обичам да играя баскетбол с тате“ и др.
Видеото трябва да е между 30 секунди и една минута. Можете да го изпратите до 8 Ноември 2022 г. като съобщение във фейсбук страницата на „Да бъдеш Баща https://www.facebook.com/MenCareBG
И нещо много важно! На томбола в началото на кампанията ще бъдат изтеглени 20 бащи от татковците, изпратили видеа, които ще спечелят киновечер с техните малчугани. Киноподаръкът е прожекция на „Малкият Никола“ – чудесен филм за малки и големи, показан тази година на фестивала „Синелибри“.
Трима чудесни татковци пък тази година ще бъдат посланици на Седмица на бащата. Очаквайте повече за бащинството и неговите открития, щуротии и перипетии от:
Явор Денчев, Детски Научен Клас –Неуморим експериментатор, Явор не приема нищо за даденост – той трябва да направи експеримента стъпка по стъпка и да установи резултата, дори ако той е да му изгори брадата (неслучайно той няма брада). Понеже сме сигурни, че Явор експериментира и в бащинството, желаем късмет на всички в семейството му и стискаме палци веждите им да останат неизгорели.
Драгомир Симеонов, Дарик Радио – Когато говорим за бащинство, в което запазваме уважение към партньора и сме заедно с детето си в неговия път, дори и след раздяла, Драго е вашият човек. Той неведнъж е споделял, че това е възможно и е показвал колко ценни са резултатите.
Георги Николов – Жорони, стенд-ъп комедиант – безценната весела страна на бащинството. Тя е много важна, за да може един ден децата да споделят с теб както веселите моменти, така и тъжните, страшните, неясните. А и веселото създава страхотни спомени!
Освен весели, искаме да бъдем полезни на всички татковци и да напомним, че новите промени в Кодекса на труда, влезли в сила от 1 август тази година, дават възможност на татковците на деца до 8 годишна възраст да си вземат до 2 месеца отпуск по бащинство. Татковците могат да вземат отпуска наведнъж или на части. При ползването му те имат право на обезщетение от 710 лв. 😊
Нека предизвикателството към татковците започне сега!
* * *
"Да бъдеш баща” е разговор за силната връзка между детето и бащата. Тази, благодарение на която децата са щастливи, спокойни и уверени, а бащите им - стабилни, окрилени и успешни. Връзка, която учи и децата, и техните татковци да уважават майките. Връзка, която крепи дома. И света на всеки от нас.
Разговорът за бащинството възниква отдавна, вероятно в първата общност от хора. И стига до нас със спомена за различни времена и цивилизации. Какво е да бъдеш баща днес - тук и сега - питат осем български организации, вдъхновени от идеите на международната кампания MenCare и красивия пример за бащина грижа на хиляди хора по света и в България.
コメント